Netflix Sinema

The Perks of Being a Wallflower (2012)

Aileden yeteri ilgi ve şefkati alamayanlar ya bu şefkati başkasında ararlar ya da onlara verilenle yetinmeye çalışırlar. İkisi de hem tehlikeli sonuçlar doğurabilir hem gerçekten hak ettiklerine ulaşmayı engelleyebilir. Özellikle ergenlikteki yalnızlığın nelere yol açtığını sayısız kitapta okuyup haber ve filmlerde izliyoruz; belki de yaşıyoruz. Çaresi var da ulaşma fırsatı keşke herkese nasip olsa. Karşınızda farklı ailede yetişen çocukların yalnızlıkları, umutları, boğuşmakta zorlandıkları gerçekleri anlatan çarpıcı bir film: Saksı Olmanın Faydaları

En yakın arkadaşının intihar teşebbüsüyle dibe batan Charlie, aynı sene liseye başlar. Okulda her zaman görmezden gelinen ve sorunlarıyla boğuşan genç, Sam ve Patrick’le tanışır. Bu havalı kardeşlerin arkadaşlığı Charlie’ye iyi gelmeye başlar. Lakin hepsinin kendine göre sorunları, baş etmeleri gereken geçmişleri vardır.

Aynı adlı romandan uyarlanan filmin senaristi ve yönetmeni de kitabın yazarıdır. Sanırım bu durum da duyguları tam olarak hissetmemizi sağlıyor. Ölü Ozanlar Derneği ve Kahvaltı Kulübü filmlerinin havası var ki yönetmenin gençliğinde en sevdiği iki filmmiş! Konusu, karakterleri, kurgusu, oyuncu kadrosu çok başarılı. Gereksiz yan karakter hikayelerine girmeden ana üç karaktere odaklanıyor. Gençlerin duyguları oldukça samimi aktarılıyor. Hepsinin travmaları farklı ama genelde aile ilgisizliğine bağlanıyor, bu da izlerken üzüyor. Hele Charlie… Kendimi sürekli hem Charlie’nin yerine koydum hem de Charlie’yi Celil gibi gördüm. Ergenlik filmlerini anne olduktan sonra daha dikkatli izlemeye başladım. “Ben yaşadım, oğlum yaşamasın” psikolojisine girdim sanırım.

Çocukluk yaralarınıza azıcık tuz basmak için, evlatları ve çevrenizdeki ergen çocukları anlamak için mutlaka izlemek gerek. Anne baba, öğretmenler elbette ilk sıradalar ama herkesin öğreneceği, göreceği şeyler var.

Son olarak, adı neden Saksı Olmanın Faydaları? Saksı; utangaç, çok popüler olmayan, sosyal aktivitelere pek katılmayanlar için kullanılırmış. Netflix’te bulabilirsiniz. IMDb 7.9, türü dram-romantik, 103 dk, +13

#sinemaseveranne #saksıolmanınfaydaları #netflixtürkiye

Yazar hakkında

sinemaseveranne

Yorum Bırak