Netflix Sinema

The Lost Daughter (2021)

The Lost Daughter

Hesabın ortaya çıkmasında iki sebep var: Sinema sevdam ile anne olduktan sonra hayatı anne gözünden izlemek. Kadınlara, annelere kurulan psikolojik baskıdan payıma düşeni 5 yıldır alıyorum. Doğumdan sonraki 3 yıl vicdanımla savaşmaktan bitap düştüm. “Annelik kutsaldır, artık kadın değil annesin” gibi sözler beni benliğimden uzaklaştırmaya çalıştı. Hala kalıntıları olsa da bir kısmınıza uymayacak görüşüm var: Anneliğe adanan kutsallığı doğru bulmuyorum. Bunu tartışmaya açan, anneliği ve kadınlığı sorgulayan, bol adaylı ve ödüllü bir filmle karşınızdayım: Karanlık Kız

48 yaşındaki Leda, tek başına Yunanistan’a tatile gider. Tatilin başlangıcında genç anne Nina ve kızıyla sorunları dikkatini çeker. Zira anne kızın ilişkisi Leda’ya geçmişini, anneliğini hatırlatır.

Oscar, Bafta ve Altın Küre’de adaylıkları bulunan ve sanat filmi kategorisine yakın Karanlık Kız, oyuncu Maggie Gyllenhaal’ın yönetmen ve senarist olarak ilk filmidir. İzlemesi zor, kimsenin söylemeye cesaret edemediklerini söyleyen, Leda’ya kızacağınız ve aslında içinizde bir miktar Leda’yı da barındırdığınızı hatırlatan bir film. Leda’yı anlamak, empati yapmak hayli güç. Film boyunca fikirlerini içselleştirdim ama bir noktada yollarımız ayrıştı (o noktayı izleyenler anlayacaktır). Fikirlerini değil eylemlerini eleştirdim 👀 Olivia Colman, The Father’dan sonra gene yeteneğini parlatıyor. Karakterin huzursuzluğunu, gerilimini, iç sıkışmışlığını konuşmadan bile yansıtıyor.

Metaforlarla dolu senaryoda karakter detaylandırmaları harika. Hatta direk karakter analizi filmi de denebilir. Leda ve Nina’nın diyalogları pek çok kadının birbirine söyleyemediklerini sıralıyor. Ah yalnız bırakılan anneler, ah toplum baskısı ve ah anneliği kutsallıkla bütünleştiren söylemler!

Herkes anne olmalı mı veya anneliği sevmek zorunda mı; tartışılır. Fikrim, eğer çocuk dünyaya geldiyse anne babanın sorumluluklarının olduğudur. Suç asla çocuğun değildir. Proje herkese hitap etmez 👀Netflix filmi olmasına rağmen bizde hala yok. IMDb 6.7, 121 dk, türü dram, psikolojik dram, +18

#sinemaseveranne #thelostdaughter #karanlıkkız #ssaoscar#annefilmleri

Yazar hakkında

sinemaseveranne

Yorum Bırak