Kitap

Söylenmemiş Sözler (2021)

Söylenmemiş Sözler

Söylenmemiş Sözler

Yıllarca içimde uhde kalan duygular, merhem sürülmemiş yaralar Celil Ediz’i büyütürken ortaya çıktı. İçimdeki çocuk Fatma, oğlum yaş aldıkça bana “Hey beni de duysana, benim de ilgiye ihtiyacım var” diye zorladı. Bir çocuk doğurdum ama iki çocuk birden büyütüyorum 🙂 Neyse ki oğlum benden daha şanslı ki duygularını çok iyi ifade edebiliyor, çekinmiyor, korkmuyor, cesaretiyle o içimdeki çocuk Fatma’ya abilik yapıyor. Zira 36 yıldır debelenip duran o çocuğun söylenmemiş çok sözleri var. Şimdi filmlere, kağıt kaleme ve kitaplara sığınarak yolunu bulmaya çalışıyor. O sözler hepsiyle beraber dışarı çıkmaya çalışıyor. Geç oldu, güç oldu ama bir şekilde deniyor. Tam da bu sırada hep yaşamak istediğim yerlerden birinden sıcacık, umut veren bir kitap geldi: Söylenmemiş Sözler.

İclal Aydın’ın Mayıs 2021 tarihli son kitabı Söylenmemiş Sözler, Artemis Yayınları’ndan çıktı. 413 sayfalık romanda yarım kalan bir hikayenin seneler sonra tamamlanmasına tanıklık ediyoruz. Oktay ve Filiz’in hem kalbi eriten hem gözleri dolduran hikayeleri gün yüzüne çıkarken, genç Kerem ve Zeynep’e de el uzatıp, Nona’nın gözünden Urla’ya bakıp hepsine sımsıkı sarılıyoruz.

İclal Aydın’ın şimdiye kadar 4 kitabını okudum. Hepsinde de vurgulanan aile kavramının içindeki hüznü derinden hissettim. Göze sokulmayan, abartısız ama sahici hüzünleri konuları farklı olsa da kendiminkiyle birleştirebildim. Konunun güzelliğiyle kalemin başarısı bir araya gelince sayfalar su gibi akıp gidiyor. Ama bu defa kitap bitmesin diye yavaş yavaş okudum. Son 3 yıldır İstanbul’dan kaçıp gitmek istediğim yerlerden biridir Urla. Geçen sene gezme fırsatı da yakalayarak daha da sevdim. Söylenmemiş Sözler’de Urla mekan değil gülümseten, sarılmak istenen, özlenen bir karakter adeta. İclal Aydın’ın eserlerinde sıkça gördüğümüz bir yanı hüzünlü, bir yanı mahcup ama ailesini arkasına alabilen karakterler bu kitapta da var ve iyi ki var!

Ah şu içimizde bekleyen sözler! Keşke biri elimizden tutsa ve “Hadi be kızım, dök hepsini artık!” dese de tek tek aksa. Söylenmemiş Sözler aslında bu konuda okuyucuyu epeyce cesaretlendiriyor. Uygulamaya geçmekse yine okuyucuya kalıyor.

#sinemaseveranne #ssakitap #söylenmemişsözler #iclalaydın

Yazar hakkında

sinemaseveranne

6 Yorum Var

  • Fatma Hanım kaleminize sağlık, inşallah günün birinde sizin kitabınızı okumak nasip olur💐 siz hep yazın olur mu? Önerileriniz yorumlamanız çok kıymetli ve emek kokuyor🌸

  • İclal Aydın i çok severim, kitaplarını da hep severek okudum, bu kitap da listeye alındı. Çok sık izleyemesem de film için sizin hesabınızdan liste yapıyor, illa bakıyordum önermis misiniz, yorumunuz ne diye artık kitap için de bir listem var ❤️ beğenilerimiz o kadar paralel ve kaleminiz o kadar güzel ki, takipteyiz her yerden 🌸

    • Çok teşekkür ederim ne güzel bir yorum, mutlu ettiniz 🙂 Geçenlerde Instagram’da sık sık yazıştığım bir takipçimle izlediğimiz filmleri ve okuduğumuz kitapları unuttuğumuzdan bahsediyorduk. Çok izleyip okuyunca unutuyorum, yani “Evet izledim bunu, okudum bunu” diyebiliyoruz ama detay kayboluyor. Film yazılarıyla bu durumu aza indirsem de kitaplar öksüz kalıyordu. Okuduğum her kitabı artık yazmayı düşünüyorum ki ileride de hatırlayayım. Hatta bundan sonraki kitap yazıları daha detaylı olacak 🙂

  • Fatma Hanım, Urla’ya yaşayan biri olarak kitabı hemen okuyup bitirdim. Düğünün yapıldığı mekan da gerçekten Urla’nın Kuşçular köyünde. Hatta o mekanın sahiplerini kitapta gerçek isimleri ve özellikleri ile yazmış İclal Aydın. Bu seçimi sebebiyle, kurgu olan diğer kısımları da benim gözümde daha gerçekçi kıldı.

    • Merhaba, bilgi için çok teşekkür ederim. Severek okuduğum bir kitabın gerçekliği ayrıca mutlu etti 🙂

Yorum Bırak