Netflix Sinema

The Edge of 17 (2016)

The Edge of Seventeen

Ben ergenliğimi içime içime yaşayanlardandım, dışa vuracak ortamım yoktu. Celil Ediz doğduğunda da meşhur 2 yaş sendromunu merak ediyordum, güzelce tecrübe ettim! Meğer 3 ve 4 yaş sendromları da varmış. 3 yaşındayken duygularını ifade etme yolunu bulamadığını anladığımda sendrom kelimesini sözlüğümden çıkardım. Elbette asıl ergenlik 10lu yaşlarda başlayacak ve orta noktayı bulmak aşırı zorlaşacak. Madem evlatlar bize emanet edildi, her koşulda yanlarında olmak için hem kendimizi hem onları eğiteceğiz. Gençlerin gözünden bakmak işi kolaylaştıracak da uygulamaya geçilir mi, muamma! İşte ona güzel bir örnek buldum: The Edge of 17!

Nadine’in hayli zor geçen lise hayatında tutunduğu tek dostu Krista’dır. Ama abisi Krista ile sevgili olunca hayatı çekilmez hale gelir ve yapayalnız kalır. Her geçen gün bir öncekini aratır.

Bizim kültürle bakıldığında hayli uç noktalarda ergenlik yaşayan ana karakteri özümsemek zor geliyor. İzlerken “Rahat batıyor, azıcık şükret, saygılı ol, onlar senin ailen” gibi sayısız cümleler sıralamanız mümkün. Lakin genç kızın gözünden bakıldığında orta noktayı bulamayan, yol gösteremeyen bir anne var. Bebeklikten itibaren yaşanıp da dillenmeyen sorunları, genç kızın duygu boşluklarında görmek çok kolay. Tek isteği onları doldurmak ama nasıl yapacağını bilemiyor. Uçlarda yaşamayı, uçlarda düşünmeyi, ilgi çekmek ve “Heyyy! Ben buradayım!” demek için hayata bodoslama dalıyor. Bu gözle bakıldığında empati duygunuzun yükseleceğine eminim. Zira hepimiz az ya da çok benzerlerini yaşamışızdır.

Konusuna göre başarılı bir proje sayılır. Dramı ve durum komedisi dozunda, zeki diyaloglar sıklıkla parlıyor. Oyuncu kadrosu, mekan ve müzik seçimleri, karakterlerin uyumu memnun edici. Yan karakterler yerine direk Nadine’e odaklanmak ergenliği anlamak için doğru seçim olmuş.

Akran zorbalığını, özgüven eksikliğini, yeni kuşağın karakteristik özelliklerini irdelemek için etkileyici bir film. Çocuklarla izlemek doğru olmaz, +18! Netflix’te var. IMDb 7.3, 104 dk, türü dram komedi

#sinemaseveranne #theedgeofseventeen #netflixtürkiye

Yazar hakkında

sinemaseveranne

Yorum Bırak