Netflix Sinema

Searching (2018)

Kayıp Aranıyor

Kayıp Aranıyor

Celil bebekken sağlığı haricinde en büyük isteğim kendi derdini anlatabilmesiydi. 2,5 yaş sonrası bu lükse çok şükür kavuşabildim. Bakışından, karnını tutuşundan, yürüme hızından, gözünün parlaklığından, ayağını sallamasından ne düşündüğünü, nasıl olduğunu anında anlasam da duygularını açıkça ifade etmesine bayılıyorum. Anne evlat ilişkisi kadar arkadaşlığı da pekiştiren bir bağ oluşturuyor. İleride bu bağın arkadaşlarıyla kuvvetlenip anneyle azalacağını biliyorum ama kopmasını engellemek için elimden geleni yapacağım. Bunun yolunun çağa ayak uydurmaktan geçtiğini kendi gençliğimde tecrübe ettim. Hele son izlediğim film ebeveynlere koca bir uyarı niteliğindeydi: Kayıp Aranıyor!

David Kim’in 16 yaşındaki kızı kaybolur. Soruşturma sonrası dedektif atanırken baba boş durmak istemez ve kızının bilgisayarında yoğun bir araştırmaya girişir. Kızının bilmediği sırlarıyla karşılaşan baba, dijital dünyanın ona sunduğu ipuçlarını birleştirmeye çalışır.

Filmin konusu çok bilindik; biri kayboluyor ve gizem gerilim dozunu gayet başarılı tutarak sürpriz sona ulaşılıyor. Rakiplerinden ayıran farkıysa konunun ele alınış biçimidir. Sahnelerin büyük kısmı dijital ekranda geçiyor yani teknoloji odaklı ilerliyor. Oradan oraya sayfa geçişleri, online görüşmeler, online yazışmalar, ilk defa duyulan uygulamalar, gençlerin nerelerde daha fazla zaman geçirdiğini gösteren yerler kafanızı hem allak bullak ediyor hem de “Başıma gelse ben nerelerden iz sürebilirim?” diye sorduruyor. Film boyunca babanın çaresizliğini içimde hissedip onunla ipuçlarını bulmaya çalıştım. Senaryo, kurgu, oyuncu kadrosu, dozu aşmayan müzik çalışması, göz yorması beklenen ama gayet iyi ayarlanmış dijital sahne geçişleri çok başarılıydı. Yönetmenin ilk uzun metrajlı filmi olmasına rağmen gayet profesyonel iş çıkarmış.

Göze fazla sokmadan sosyal medya ve teknolojinin insan ilişkilerine verdiği zararı aktarması da ikramiyesi sayılır. Tek olumsuz yanı yoğun kullanılan dijital ekran sahnelerinin İngilizce olmasıdır. İngilizce bilmeyenler için alt yazı yetersiz kalabilir. Her anne babanın ve sürpriz sonlu gizem gerilim sevenlerin kaçırmaması lazım. IMDb 7.6, 102 dk, türü gizem-gerilim-dram, +13

#sinemaseveranne #searching #kayıparanıyor #netflixtürkiye #ebeveynfilmleri

Yazar hakkında

sinemaseveranne

Yorum Bırak