Sinema

Damat Koğuşu (2017)

Evlatlarımız yumuşak karnımız; en ufak tehlike ihtimalinde bile nevrimizin dönüyor. Sosyal medyanın gücüyle çocuk istismarlarını daha kolay duyar olduk. Haberleri okumak can acıtsa da bir tanesini bile kurtarma ihtimalimiz dünyaya bedel. Neler yapmalıyız, nasıl korumalıyız, nasıl yardım etmeliyiz; bilmiyorum. Çocuğu ne okula, ne başka yere çıkarmadan ev hapsine sokamayacağımıza göre – ki gelişmekte olan toplumumuzda bu istismarlar aileden de kaynaklanıyor – paranoyaları sıraya dizmek zorunda kalıyoruz. Yaşayanları düşünerek “Çok şükür yaşamadım” demeye çekinecek kadar zor bir konu bu. Ses çıkarılmazsa sonu da gelmeyecek gibi. Bu nedenle 3 sene önce çıkan bir filmi, zor olduğunu bile bile izledim. Herkesin kaldıramayacağı senaryosuyla karşınızda Damat Koğuşu!

Damat Koğuşu, tecavüz suçlularının bulunduğu koğuşlara denir. Tecavüz suçlamasıyla koğuşa giren bir genç, zamanla hem koğuşun kurallarına alışmaya hem de koğuştakilerin yaptıklarını hazmetmeye çalışır. Lakin yaşananlar duyulanlar kadar basit değildir.

Damat Koğuşu çok sert bir film; türü dram-suç olarak belirlense de ağır psikolojik gerilim var çünkü çok gerçekçi ekrana aktarılmış. Suçlular, cezaevi müdürü, infaz koruma memurları, ziyaretçiler öyle iç içe girmiş ki kim haklı kim haksız çözemiyorsunuz. Koğuşta sadece tecavüz suçluları değil namus cinayetinden hapis yatanlar da var. Bu da durumu “Sen daha suçlusun, cezan daha büyük olmalı”ya getiriyor. Yani kendi adalet sistemini yaratıyorlar çünkü biliyoruz ki hukuki cezalar bir çocuk istismarcısına hak ettiği cezayı vermiyor! Filmin değindiği nokta ise aslında çok net: Kim gerçekten namuslu, kim namussuz? Bunu net bir şekilde ayrılabiliyor mu?

Karanlık atmosferde yaşanan olaylara katlanabileceğinizi düşünüyorsanız tavsiye ederim. Müzikleri, kamera açılarını, oyuncuları çok beğendim. Ses konusunda sıkıntılar olsa da cesaret edilemeyen konuya değindiği için takdir topluyor. İzlerken lütfen “Ben olsam ne yapardım?” düşüncesine girmeyin, sabrı daha çok zorluyor. BluTv’den izleyebilirsiniz. IMDb 6.7, 104 dakika, türü dram-suç

Yazar hakkında

sinemaseveranne

Yorum Bırak