Kitap

Çocuk Eğitiminde 100 Mucize Çözüm (2016)

Çocuk Eğitiminde 100 Mucize Çözüm

Hatice Kübra Tongar, sosyal medya sayesinde tanıdığım bir anne yazardır. Anneliğini özellikle vurguluyorum çünkü ebeveyn kitapları yazan insanların çocukları yoksa çok inandırıcı gelmiyor. Zira çocuk büyütmek kağıt üstünde ezberlemek, okumak kadar kolay değil; pratik şart! Kitabın adı hayli iddiali olsa da alıp göz atmak istedim.

Hayy Kitap’tan çıkan 12 kitabından biri olan Çocuk Eğitiminde 100 Mucize Çözüm, size sürekli aşılanan bilimsel veriden öte yaşanmışlıkları sunuyor. “Bağlanma Problemlerine Mucize Çözümler”, “Uyku Problemlerine Mucize Çözümler” ve “Beslenme Problemlerine Mucize Çözümler” olarak üç ana bölümden oluşuyor.

Bu üç bölüm de toplam 100 maddede bölünerek anne babaların zorlandıkları, karar veremedikleri, başa çıkamadıkları şeylere değinilmiş. Örneğin; doğum şekli, kucağa alma, şiddet, babanın sürece dahil olup olmaması, uyku rutini, odaların ayrılıp ayrılmaması, odanın ayarlanması, anne sütü, ek gıda, yemek yeme şekli, porsiyonlar, kıyaslama, sütten kesme … Sadece saydığım bu maddelerde bile sizin fikirlerinizle uyuşmayan çözümler çıkabilir. Bende de çıktı; üstelik kendi fikrimde ısrar edecek kadar. Tabi yanlış yaptığımı bile bile koşulların getirdiği gerçekler de yüzüme tekrar vuruldu. Lakin bunların hepsi bilimsel veriyle yaşanmışlıkların birleşmesidir, sadece kağıt üstünde durmadığı hissediliyor. Herkesin aile dinamikleri farklı olabilir. İdeal yolları bulmak adına sıralanan bu 100 madde beni çoğunluğuyla mutlu etti.

Celil Ediz 20 aylıkken bu kitabı bitirdim. Özellikle bağlanmayla ve uykuyla ilgili bölümde benim dönemimi aşan maddeler var. Ama bilgi amaçlı faydalanmak da gerekiyor. Bu aralar aklıma takılan beslenme konusunda bana epey yol gösterdi! Hatice Kübra Tongar sayesinde bebek beslenme porsiyonlarını araştırıp neyi doğru neyi yanlış yaptığımı anladım.

Faydası olduğuna inandığım, baskı kurmadan çözümler sunan bir kitaptır.

Yazar hakkında

sinemaseveranne

Yorum Bırak