Kitap

Korkma! İyi Bir Annesin (Akademisyen Anne) (2017)

Korkma! İyi Bir Annesin

Hamileyken sosyal medyada gördüğüm ve o günden beri keyifle takip ettiğim namı değer Akademisyen Anne – Doç. Dr. Saniye Bencik Kangal, tıpkı sosyal medya paylaşımlarındaki gibi mükemmel bir kitap çıkardı: Korkma! İyi Bir Annesin. Elma Yayınevi’nden çıkan 208 sayfalık kitap tam da başucu niteliğindedir.

Kitabı daha iyi aktarabilmek adına “Korkma!” ile başlayan bölüm başlıklarını paylaşmak istiyorum:

Korkma! Kucakla, Güvenli Bağlanır, Ağlar, Kendine Zaman Ayır, Uyur, Alışır, O Bir Kaşif, Paylaşır, Tanısın, Bırakır, Tuvalete Alışır, Oyna, Teknolojiye Sınır Koy, Artık Okullu Oldu, Cevapla, Tekrar Oku, Sınır Koy, İletişim Engellerini Kaldır, Özgüveni Gelişir

Doç. Dr. Saniye Bencik Kangal, annelere seslenirken bir hikaye kurgulamış. Yeni anne olan bir karakter üzerinden hemen her annenin yaşadıklarını aktarıyor. Doğum itibariyle annelerin kafalarını kurcalayan, bizim annelerin çocuk yetiştirme kuralları ile yeni nesil annelerin kurallarının çakışmasına sıkça yer veriyor. Zaten ilk defa anne oluyorsanız en zor kısım da bunlar oluyor. “Bebeği kucağa almalı mı, nasıl güvenle hayata tutunabilir, neden ağlıyor, lohusa kafası anne nasıl kendine gelir, bu bebek neden uyumuyor, çalışan anneler nasıl bebeğinden ayrılıp da işe gidecek, oyuncaklarıyla oynamak yerine neden etrafı kurcalıyor veya anneye koala misali yapışıyor, yaşıtlarıyla neden eşyalarını paylaşmıyor, bezi nasıl bırakacak, kendi kendine ne zaman oyun oynayacak, TV neden yasak, okula başlangıç süresi ne kadar sancılı olabilir ki, soruların sonu gelmeyecek mi, sınırların ucu ne kadar olmalı, özgüveni nasıl gelişir?” Bunlardan hangilerini kendinize sormadınız ki? Celil Ediz 20 aylık oldu ve birkaçı haricinde hala çoğunu sorguluyorum! Fazla mı düşünüyoruz, okudukça ve araştırdıkça kafamız mı karışıyor; bilmiyorum. Neyse ki Akademisyen Anne her zorluğun adım adım biteceğini gayet ılımlı bir şekilde anlatıyor. Bilimsel veriler de iç rahatlatıyor. Çoğu bilimsel kitabın aksine bir anne olarak bunları yazması ve öğütlemesi de gerçekçiliğini öne çıkarıyor.

Özellikle yeni anne olacak veya olanların mutlaka okuması gerektiğine inanıyorum. Şermin Yaşar kitaplarından sonra keşke bu kitabı da hamilelikte okuma imkanım olsaydı diye hayıflandım.

Kitabın devamı da gelir umarım.

Yazar hakkında

sinemaseveranne

2 Yorum Var

Yorum Bırak