Kitap

Emiyor Mu? (#hihieved) (2017)

Emiyor Mu? #hihieved

18+9 aylık bir anne olarak beni en çok güldüren, içimi rahatlatan annelerin başında gelir Hande Birsay çünkü hem annelerin yaşadığı sıkıntılara mizahi yönüyle bakıyor hem de bana yalnız olmadığımı hissettiriyor. Instagram’dan “Acaba bugün bir şey paylaştı mı?” diyerek profilini hep yoklarım. Celil Ediz’i de 2,5 ay emzirebildiğim için anneliğimin özeti kitabın başlığı olmuş adeta! Türk toplumunda sıkça duyulan “Kınadığını yaşamadan ölmezsin” cümlesi Hande Birsay’ın ebeveynlikle ilgili ironileriyle kitapta toplanıyor.

İndigo Kitap Yayınları’ndan raflardaki yerini alan 216 sayfalık kitap, Hande Birsay’ın sosyal medya hesabından yola çıkılarak kaleme alınmış. Kitapta enfes illüstrasyonlar da mevcut, Instagram’dan tanıdık gelen fotoğraflar da. Eleştiri almayan anne olduğuna inanmayan ve 40 gün denilen loğusalığı aylarca depresyon kıvamında yaşayan bir anne olarak, kitapta mutlaka kendinizden bir şey bulacağınıza eminim. Klişe bir cümle sanmayın, gerçekten “Aaa ben de yaşadım, aa bana da böyle dediler” diyeceğiniz pek çok sayfa var. Daha net olmak adına bölümlerden birkaç başlığı örnek vermek istiyorum:

Hayat Artık Eskisinden Daha Güzel: Lohusalık”, “Başkasının Çocuğu Deyip Bırakıp Gitmeye Bir Kala: 2 Yaş Krizleri”, “Bu Dünyadaki Cennet: Çocukla Tatil”, “Çocuk Sonrası Evlilik: Eskisinden Daha Heyecanlı”! Bu cümlelerden birini yaşamayan var mı acaba? Hadi gerçekçi olalım.

Kitabı okurken özellikle iki bölümde kahkaha atıp Celil Ediz’i uyandırma eğilimine girdim. Neyse ki uyanmadı. Biri “Kitaplardaki gibi çocuk büyütmek” bölümündeki “Disiplinler ve ekoller üstü bu füzyon eğitim sistemimiz sayesinde şimdi Kerem’i yandan çevirerek kuruyoruz, dönmeye başlıyor.” cümlesi! Kahkaha atma sebebim tamamen tanıdık olması. Zekasını kelimelerine döken insanlara bayılıyorum! İkincisi ise “İyi ki doğdun babamız” bölümündeki Hande Hanım’ın eşine baba olarak geçirdiği ilk doğum günü için aldığı hediye ve tepkisi oldu! Onur’a aynı hediyeden alsam aynı tepkiyi vereceğinden eminim 🙂

Her annenin okuyup keyif alacağına inanıyorum. Kitabın en üstünde de yazdığı gibi mükemmel anne olmak yolunda ayağımız hep tökezledi, çok şükür! Kuvvetli kaleme sahip olan annelerin kitaplarının çoğalması dileğiyle okuyun ve özellikle yeni annelere okutturun 🙂 Bir de mümkünse kitabın devamı gelsin!

Yazar hakkında

sinemaseveranne

Yorum Bırak