Netflix Sinema

Moneyball (2011)

Celil Ediz 4 yaşına girmek üzere ve yeni dönemin okul kayıtları Corona’dan önce başlamıştı. Yavaş yavaş ilkokula adım atacağı için hem okul hem aile büyükleri okula nerede devam edeceğini sormaya başladı. Okul hayatım boyunca ailem bir kere bile çalışmam konusunda teşvik etmedi çünkü gerek duymadılar. Kendi kendini yiyip bitiren tiplerdendim. Belki ailem beni sıkmadığı için Celil Ediz’in okul hayatıyla ilgili de hayallerim/hedeflerim yok. Kendi istediği yolda, puan odaklı olmayan okullarda ilerlemesini ve her zaman yanında olduğumuzu bilse yeter. Eğer hırslı olacaksa zorlamayla değil, severek ve isteyerek olacağına inanıyorum. Hele de Kazanma Sanatı filmini izledikten sonra bu fikrimi netleştirdim. Celil Ediz’in böyle bir yola girmesine ana yüreğim el verir mi bilmem ama saygı göstermeye çalışacağıma eminim!

Billy Beane, Oakland A beysbol takımının başındaki eski bir sporcudur. Kısıtlı bütçeyle başarılara adım atmak zorundadır. Başarma yolu ise kimsenin kabul etmeyeceği, imkansıza yakın bir taktiktir. Neredeyse hayatını öne koyduğu bu taktiğin ona beklenmedik sürprizleri olacaktır.

Bol Oscar ve Altın Küre adaylı kitap uyarlaması filmin konusu özellikle kadın takipçilerimin ilgisini çekmeyebilir ama konudan öte hedefe ulaşma yolu o kadar şaşırtıcı, kafa tutucu ve örnek teşkil edici ki beysbolun terimlerini, mantığını bilmenize gerek kalmıyor. Zira beysboldan öte saha arkasını yani takımın arkasında mücadele edenlerle ilgili bir film. Yakın tarihli bir biyografiyi izlemek hele bugünlerde çok iyi geldi. Her şeyin kapkara göründüğü anda bile yoldan sapmamanın, kararlı ve sabırlı olmanın beklenmedik sürprizler sunabileceğini vurguluyor. Karakter detaylandırmalarının başarısı, senaryonun sürükleyiciliği, terimleri bilmeden bağlanmanızı sağlıyor. Bir de Brad Pitt, spor dramında bile yeteneğini göklere çıkarıyor. Netflix’te izlemeniz mümkün. Sadece sporla ilgili olduğundan değil ama strateji ağırlıklı sahneler nedeniyle eşlerin de ilgisini çekecek filmlerden! IMDb 7.6, 133 dakika, türü biyografi-dram-spor, PG-13

Yazar hakkında

sinemaseveranne

Yorum Bırak