Sinema

Hidden Figures (2016)

Gücümüzün farkında değiliz. Eteğimiz eksik (!), saçımız uzun (!), elimiz hamurda (!) olduğundan öne çıkmamız pek istenmiyor. Oysa geleceğe tuğla koyan; o tuğlaları sabahlara kadar besleyip bir damla uykuya hasret kalan bizleriz. Aynı anda evlat büyütüp, evin tüm sorumluluğunu üstlenip, çoğumuz dışarıda da çalışıp, aile büyüklerini idare edip ve bir de evliliği sürdürme veya tek ebeveyn olarak çocuk bakma becerisine sahipken iş hayatında önü kesilenleriz. “Doğumdan sonra aklı çocuğunda kaldı” diye ispatlanamayan (!) mobbing uygulanan, bir üst kademe için baba olan adayların arkasında kalan, çocuğu hastalandığında utana sıkıla izin istediğinde “Anneanne babaanne yok mu?” denilen ve sırf bu ihtimalleri yaşamamak için birçoğunun çalışma hayatına geri dönmesi psikolojik olarak ötelenen bireyleriz. Gene de bunların daha zorunu, imkansız görüneni başaranlar; bize ışık tutacak, oturduğumuz koltuktan silkeleyecek insanlar var. Bunlar içinde tarihe dokunan 3 kadının hayatını izlemeye var mısınız? İşte bugünlerde enerji verecek Gizli Sayılar!

1960lı yılların NASA’sında siyahi Amerikan kadınların ayrı bölümleri vardı. Üstün zekaları henüz deri renklerinin önüne geçemiyordu. Bunlardan 3 matematikçi anne, diğerlerinden daha cesur ve azimliydi. Biri mühendis olma yolunda mücadele ederken, diğeri terfi için sabırla bekliyordu. Katherine ise ilk Amerikalı astronot John Glenn’i uzaya göndermeye çalışıyordu!

Bol Oscar ve Altın Küre adaylı biyografide erkek egemen bilim dünyasındaki siyahi kadınlar ele alınıyor. Bahsedilen anneler NASA’da çalışırken hem ırkçılığa, hem cinsiyetçiliğe kafa tutuyorlar hem de aile düzenini korumaya çalışıyorlar. Elbette anlatımda pozitif ayrımcılık var. Kadınların aile hayatı ve anaçlığı öne çıkarılırken erkeklerin aile hayatı gösterilmiyor. Diğer yandan, birçok dahi insanın biyografisinde yapılan egolu yaşama vurgu, bu filmde günlük hayatlarının öne çıkarılması, egoların arka plana atılmasıyla hikayeye ısınmamızı sağlıyor.

Dili yumuşak, anlatımı kuvvetli, müzikleri sürükleyici, oyuncuları çok başarılıdır. Mekan ve kostüm detayları dönemi çok güzel yansıtıyor. Mizah gücüyle ilham verdiği şüphesiz. Kodu G yani her yaş grubuna uygun ama ırkçılık işlendiği için dikkat etmek gerek. IMDb 7.8, 127 dakika, türü tarihi-biyografi-dram

Yazar hakkında

sinemaseveranne

Yorum Bırak