Sinema

Fried Green Tomatoes (1991)

“Yazmadan önce her filmi izliyor musunuz Fatma Hanım?” sorusu sık sık DM kutuma geliyor. Evet, 2 sene önce bile izlediysem yazmadan önce tekrar izliyorum. Hem güncel duygularıma göre yorumlamak hem de gelen sorulara daha rahat cevap verebilmek için çift dikiş (en az 2) gidiyorum. Bazılarını 10-15 sene önce izlemiş, bayılmış olsam da üstüne yüzlerce film eklenince ister istemez detaylarını unutuyorum. Sadece hissettirdiği duygular baki kalıyor. Hele filmden sonra üstüne evlilik, annelik eklendiyse konuya bakış öyle bir değişiyor ki sormayın. Hatta gençken seyrettiğim ve belki anlamadığım alt metinleri yıllar sonra fark etmek çok şaşırtıyor. Bu duyguyu en son çok beğendiğim bir filmde daha tattım. İşte karşınızda Kızarmış Yeşil Domatesler!

Çalkantılı bir evlilik döneminden geçen Evelyn, huzur evinde sevimli yaşlı kadın Ninny ile tanışır. Seneler önceki Büyük Buhran döneminde iki kadının dostluğunu anlatmaya başlayan Ninny, Evelyn’e yeni bakış açısı kazandırırken Igdie ve Ruth’u da yad eder.

Oscar ve Altın Küreli Kızarmış Yeşil Domatesler, kendini iyi hisset filmleri arasına girebilir. Hatta güçlü kadın filmleri arasındaki yeri tartışılmazdır! Seneler önce izlediğimde “Meğer anlamadığım neler varmış” diye şaşırarak ve keyifle tekrar seyrettim. Hikaye basit ama etkili, verilen mesaj net ve başarılıdır. Birbirinden yetenekli oyuncu kadrosuna hayran kalmamak imkansız. Kadın filmleri listesine girse de herkese hitap eden, kadın dayanışması kadar inanca, sabra, mücadeleye, ırkçılığa da vurgu yapan, oldukça akıcı bir film. Türü dram olsa da verdiği huzuru unutmamak gerek. Keşke önce kitabını okusaydım dediğim nadir projelerdendir. Alt metinlerini okuyanlara selam olsun!  IMDb 7.7, 130 dakika, türü dram

Favori karakterim: Evelyn (Kathy Bates)

Yazar hakkında

sinemaseveranne

Yorum Bırak