Aktivite Alışveriş Beslenme Doktor Kontrolü Eğlence Ek Gıda Oyuncak Oyuncak Sağlık

28. Ay Doktor Kontrolü

28. Ay Doktor Kontrolü

“28. ayda doktor kontrolü mü olur?” demeyin, aşı listesini daha geniş bir takvime yayan doktoru nedeniyle bir aşısı kalmıştı. Araya el ayak hastalığı girince mecburen daha da gecikti ve onu yaptıralım derken kontrole de girdi.

BESLENME:

Celil Ediz’in yemek yememe sorununu sıklıkla dile getiriyorum; malum hiçbir şey yemiyor. Özellikle sebze, pilav, çorba hiç ağzına bile sürmüyor. “E ne yediriyorsunuz çocuğa?” diye soranlara cevap bile veremiyorum. Doktor bu konuyu bildiği için beni her daim sakinleştiriyor. Suyuna gitmem gerektiğini söylüyor, kolay değil tabi. Suyu da huyu da yok Celil Ediz’in!!

7/24 meyve yiyebilen bir bebek olduğu için meyvenin yanına çerez önerdi: Badem, fındık ve yer fıstığı çok çok faydalıymış. Bademin sakinleştirici özelliği varmış anneler! Kendi çocuklarından örnek vererek biraz nasihatte de bulundu. Hepsini sırayla deneyeceğim, bakalım. Denediklerimde başarılı olursam sizle de paylaşacağım. Sebze yemiyor, kek yiyordu. Sebzeli kek denedim. Havuçlu ve cevizliyi yedi, kabaklıyı yemedi. Ispanaklı sıradaki denemem olacak.

Boy ve kilosu yaşına göre normal, o yüzden stres yapmama gerek yokmuş. 2 yıldır aynı doktora gittiğimiz için Celil Ediz’in nasıl hareketli bir bebek olduğunu biliyor. Bu kadar hareketle kilo almamasını çok normal karşılıyor.

El ayak hastalığından bu yana karadut şurubunu eve sokmaya başladık. Geçenlerde Polonezköy yolunda da bulup almıştık. Bebeğe bir zararı olup olmadığını sordum. Miktarı abartmadığım sürece çok faydalı olduğunu özellikle belirtti. Sabah kahvaltılarında 2-3 günde bir, bir çay bardağı içiriyorum. Azıcık içine su koyuyorum, o kadar.

Kilosundan yana rahatsız olduğum için tekrar tekrar balıkyağını sordum, her defasında olduğu gibi gene karşı çıktı. Doğalını alması gerektiğini söylüyor. Zaten doğal besinleri yediremediğim için çözüm olarak buna başvurmak istedim ama gene de doğru bulmadı. “Karar sizin” deyip ucunu açık bıraktı. Ben de artık bu sefer tamamen vazgeçtim.

İştahı açılsın diye turşu önerdi. Celil Ediz’e hiç turşu yedirmemiştim ama artık ufak ufak başlayacağım. Ayrıca sarımsağın da doğal iştah açıcı özelliği olduğu için hemen her şeye katmamı tavsiye etti. Celil Ediz yoğun aromalı olduğu için tercih etmiyor ama şansımı zorlayacağım.

PARMAK EMME:

17 aylıkken parmak emmeye başlayan Celil Ediz, bu alışkanlığı hala bırakmadı. Doktor ve pedagog üstüne gidilmemesi gerektiğini özellikle belirtmişlerdi. Okula başlayınca utanıp bırakır diye düşündük, bırakmadı. Acı oje tavsiyesi geldi. Doktoruna sordum; 2 yaşını geçtiği için denemekte bir sakınca olmadığını ama bıraktıracağına pek inanmadığını söyledi. Tabi bu bir genelleme değil, Celil Ediz’i yakından takip ettiği için bir fikirdi. Şansımı deneyeceğim. Bir anne de sağ olsun kına önerisinde bulundu. Parmağına kına yakarak bıraktırmış. Bence çok mantıklı; hem doğal hem zararsız. Kına kokusu ve görüntüsü bebeği uzaklaştırmış emmekten. Tabi bebekten bebeğe değişen bir şey olduğundan gene garantisi yok. Belki size faydası olur diye paylaşmak istedim 🙂

KONUŞMA/DİL GELİŞİMİ:

Okula başlamasıyla içinde aylardır biriktirdiklerini dile döken Celil Ediz çok şükür artık susmuyor. Doktorunu beklerken hastaneyi “Tuulin Teyseee” diye inlettiği için doktoru da “Tamam, artık kurtulmuşsunuz. En keyifli dönemi başlamış, tadını çıkarın” dedi. Muayene esnasında her yerde hayvan çıkartmaları vardı. Celil Ediz tilkiye “köpek” dedi, ben de hemen düzelttim. Doktoru uyardı: “Eğer her şeyi düzeltirseniz sosyal ortamda konuşmaktan çekinir. “Acaba gene söyleyeceğim şey yanlış mı olur?” diye içine kapanır” dedi. Çocuklarında yaşadığı birkaç örneği anlattı. Çok mantıklı geldi. Tabi buna pedagoglar, uzmanlar ne der; bilmiyorum. Ama köpeğe hayli benzeyen tilkiye 28 aylık bebek köpek dedi diye düzeltmeye de gerek olmayabilir sanki?!

OYUNCAK:

Bir önceki doktor kontrolünde önerdiği 3 boyutlu küp oyuncakların bir boy büyüğüne başlayabileceğini söyledi. Lakin Celil Ediz o küplerden pek haz etmedi. Gerçi ben direk 9lu olanı almış ve bebeğin kafasını karıştırmıştım. Yaşına uymayan oyuncakları kıran veya onlarla oynamayan bebekler! Size de tanıdık geldi mi? Eğer keyif almadıysa ve arabacı bebeklerden ise arabalarla süreyi uzatan, birbirine bağlanacak oyunlar oynatmamı söyledi.

Artık aşılar bittiği için, 3 ayda bir rutin kontrollerin yeterli olacağını söyledi. İnşallah hiç hasta olmaz da 3 ay sonra sadece kontrole gideriz.

Tüm bebeklere sağlıklı ve mutlu günler 🙂

Yazar hakkında

sinemaseveranne

2 Yorum Var

  • Aşı konusundaki görüşünüz nedir acaba. Ben de çok hassasım .Yanlış ve geri dönülmez birşeyler yapmak beni korkutuyor.Uzun süredir araştırıyorum.

    • Merhaba, bu konuda uzman görüşüne inanan biriyim ama elbette son karar anne babanındır, saygı duyarım. Celil Ediz’in doktoruna güveniyorum. 3 doktor sonrasında kendisine karar kıldık ve 2 yıldır onla devam ediyoruz. Aşıya inanan bir doktor ve onun çizdiği takvim doğrultusunda yaptırıyorum.

Yorum Bırak