Aktivite Eğitim Eğlence Oyuncak Uncategorized

27 Aylık Celil Ediz’in Evdeki Oyunları

Celil Ediz’in Köpükle Oyunu!

Bir bebeği evde oyalamanın ne kadar zor olduğunu anne babalar çok iyi bilir. Hele de kışın yağmurda karda, yazın da güneş tepedeyken dışarı çıkmak hayli zorlaşıyor. Bu nedenle evde kurulmayan oyun, oynanmadık tencere tava, atılmadık top kalmıyor. Gene de bir süre sonra yeni şeyler arayışında oluyoruz çünkü bu nesil doymuyor efenim, doymuyor. Hep daha fazlasını istiyorlar. E haklılar, biz sundukça onlar daha meraklı oluyorlar.

Ben de düşündüm ki “Evde gün içinde Celil Ediz’le ne yapıyorsunuz?” soruları geldiğinde verecek bir cevabım olsun, soranlara “Blogumda yazdım” diyeyim. 1 ve 1,5 yaşındayken de evde nelerle oynadığımızı Instagram hesabında detaylıca yazmıştım. Şimdilik 27 aylık bebeğin oyunlarını yazıyorum.

Elbette aşağıda yazdığım şeyleri her gün yapmıyoruz. Yeri geliyor sadece biri, yeri geliyor hepsi günlük aktivitelerde oluyor. Amacım fikir vermek olsa da çocuğunuzu dinleyin ve ne sevip sevmediğine emin olun. Zorla oyunun hiçbir zevki çıkmıyor (denedim). Celil Ediz en çok arabalarla oynamayı seviyor. Bu nedenle her oyunun içine biraz da olsa araba katıyorum. Sizinki tencere tava, bebek, top seviyorsa siz de bunları bebeğinizden mahrum etmeyin.

Bir de parka götürme, oyuncaklarıyla oynama, kitap okuma, resim yapma gibi standart şeyleri yazmayı gerek görmüyorum. Onlar hepimizin hayatında zaten.

  • Duyu Bütünleme Oyunları: Duyu bütünleme hayatımıza Celil Ediz’in ısırma alışkanlığının sınırı aştığı zaman girdi. Faydasını da gördük. Lakin çocuktan çocuğa değişeceği için uzmanlardan bilgi almak, onların tavsiyelerine uyarak çocuğu yönlendirmek en güzeli. İnternette yazdığınızda oyunlarla ilgili fikriniz olur. Hangi oyunun hangi eksiklikle ilgili olduğunu görüp üstüne gidebilirsiniz.
  • Tıraş Köpüğü: Duyu bütünlemeyle eve girdi ve çıkmak bilmiyor. Onur’un tıraş köpükleriyle başladık, şimdi indirimde gördükçe alıyorum. Bazen mama sandalyesinde bir tepsi içinde, bazen de plastik oyuncak sepetin içine Celil Ediz’i bezle sokarak oynamasına izin veriyorum. Köpüğü sıkıyor, üstüne başına sürüyor. İçine bulgur, pirinç atıyorum; farklı dokuları hissetmesini sağlıyorum. Bir de eline kaşık ve plastik kap veriyorum. Her yeri köpükken o kabın içine köpük doldurmaya çalışıyor. Sonra hooop duşa! (Köpüğün alerji yapıp yapmadığını test etmekte fayda var)
  • Küvette Oyuncak Batırmaca: Yaz aylarının klasik oyunudur. Gene duyu bütünlemeyle bağlantısı var. Plastik topları, arabaları, kap kacakları yarısına kadar suyla dolu küvetin içine atıyorum. Celil Ediz’e de bu oyuncakları suyun dibine batırmasını söylüyorum. Tabi ki batırmakla uğraşmıyor, kafasını suya sokuyor, zıplıyor, su sıçratıyor ama birkaç defa bile bu egzersizi yapsa faydadır. Zaten suda oynayan bebek rahatlıyor, 2 yaş sendromu bir süreliğine geçiyor 🙂
  • Çamaşır Toplama ve Katlama: Ev işi gibi görünse de oradan oraya taşıma, tek tek çamaşırlıktan çekme, onları sepete atma onlar için ciddi bir güç ve odaklanma gerektiriyor. 5 dakikada yapılacak bu iş bebekle en az 10-15 dakikaya çıkıyor ama hem işinizi yapıyorsunuz hem de onun kasları ve ince motor becerileri gelişiyor.
  • Bul Tak Oyuncaklar: Bekarlığımda bir puzzle avcısı olarak Celil Ediz’in de buna yönelmesini gönülden istiyorum. O yüzden bul tak oyuncaklardan fazlasıyla aldım. Parçaları toplamak, kaybolmadan saklamak zor olsa da bu oyuncakların çok çok faydası var (ince motor becerileri, yer yön bulma kabiliyeti, resimlerle nesneyi tanıma, renkleri ve şekilleri öğrenme gibi).

Bul Tak Oyunları

  • Boğuşma, Sıkıştırma, Battaniyeye Sarıp Döndürerek Açma: Bu da bir duyu bütünleme oyunudur. Amaç bebeğin derin duyu sistemini hissetmesini sağlamak. Yalnız boğuşup sıkıştırma derken bebeği ısırma, seveyim derken canını acıtacak kadar sıkmadan bahsetmiyorum. Onu bunaltmadan, tüm vücudunu hissedecek şekilde bu oyunları yaratabilirsiniz. Üstelik babaların en sevdiği ve en kolayına geldiği oyunlardır.
  • Emekli Memur/Mahallenin Muhtarı Oyunu: Celil Ediz tam bir cam güzeli! Hele de çevrede birçok inşaat olunca kepçe, beton arabası, dozer izlemeye bayılıyor. Çöp kamyonunun sesini 100 metre öteden duyar ve koşarak cama gideriz. Sağ olsun (!) çöp kamyonu da ışığını yaka yaka tüm sokakları gezer. Yaz, kış fark etmez; her gün camdan mahalleyi gözlemleriz! Siz buna ister mahallenin meraklı muhtarı deyin, ister emekli memur Celil Ediz deyin; sokakta tanınacak o kadar çok nesne var ki 🙂 Üstelik ay, yıldız, uçak, bulut, rüzgar, yağmuru tanıması için camdan bakmak en kolay yöntem.
  • Siz Oynayın, O Yanınıza Gelsin: Bu benim Celil Ediz’e yaptığım tuzağa düşürme oyunudur. Bazen (hatta sık sık) istemediğim bir şeye yöneliyorsa gider oyuncakların başına otururum: En sevdiği arabaları dizerim, tekerleklerini tamir ederim. Bazen de Legoları söker kendimce şekiller üretirim. Ne “Gel” derim, ne de “Bak ben ne yapıyorum?” derim. Susarım ve bir süre sonra mutlaka yanıma gelir, oynar.

En Sevdiği Oyuncaklar -Arabaları

  • Oyuncak Temizleme: Bazen ben veriyorum, bazen kendisi alıp yapıyor: Islak mendil, temiz bir ıslak bezi eline verin ve “Haydi kamyonunu sil, arabaları temizle, tv ünitesindeki lekeleri çıkar”! “Ay benim evladım erkek, olur mu öyle şey?!” demeyin. Bunu düşünen nesillerin evlatlarıyla evlendik zaten. Bırakınız yapsınlar. Ayrıca bu oyunu evi temizlemeleri için değil o bezi/mendili sıkmaları, ellerinde düzgün tutabilmeleri, belli bir şeye odaklanabilmeleri için yaptırıyoruz. Üstelik siz evde temizlik yaparken görüyor ve merak ediyor. Sizi taklit ediyor. Kendi oyuncağını temizletmek gibisi yok! Tabi arada ufak kazalar çıkıyor. Bir bakıyorum, oyuncaklardan TV’ye geçiş yapmış ve caanım TV’de öbek öbek lekeler çıkmış. Olsun, ben temizlerim.
  • Pilates Topu: Duyu bütünleme döneminde tavsiye üzerine aldım. Altına yüz üstü yatırıp hafif masaj şeklinde oyun oynayabilirsiniz. Bebeği sırt üstü koyup ayaklarını yerden kesebilirsiniz. Çok zor olsa da gol yapıp ayak kaslarını kullanmaya teşvik edebilirsiniz. Olmadı, arkasına geçip “Ce eee!” yapabilirsiniz. Çeşit çeşit oyun üretmeye açık oyuncak (!).

Bunlar haricinde, eğer bebeğiniz kreşe gidiyorsa orada öğrendiklerini zaten eve de taşıyor. Hatta 27 aylıkken duvara yüz üstü dayanıp sayı saydığında gözleriniz doluyorsa, anne olduğunuza şükrediyorsunuz. Ben ne yaptığını anlayana kadar epey süre geçti ama sonradan saklambaç olduğunu fark edince gidip “Kurban olurum seni vereneeee” diye kucakladım 🙂

Yazar hakkında

sinemaseveranne

Yorum Bırak