Alışveriş Beslenme Eğlence Giyim Oyuncak Temizlik/Bakım Uyku

Bebekler İçin Tatil Valizi

Bebek Valizi

Taze anneler için ilk tatil valizi kıyafetlerden öte endişe taşır. “Bu gerekli mi? Ya lazım olursa? Ya yetmezse? Ya hasta olursa? Ya uyumazsa? Ya odayı yadırgarsa? Nasıl oyalayacağım?” sorularıyla kocaman bir valiz yapmak mümkündür. Büyük ihtimalle de valizin yarısı yeterli olur 🙂

Geçen sene Celil Ediz 17 aylıkken Eylül ayında Kıbrıs’a tatile gitmiştik. “Bebekle Tatil” yazıma tıklayarak detaylara ulaşabilirsiniz. Kısmetse Temmuz ortası 27 aylık bir bebekle 6 günlüğüne Antalya – Belek’e gideceğiz; biraz daha tecrübeli olarak bu seneki valize neler koyacağımı sıralamak istedim. Tabi şunu unutmamak lazım: Her bebeğin ihtiyaçları farklıdır. Ev hayatınızdaki standartlarınız ne ise onları göz önünde bulundurarak valiz hazırlayın. Sadece kıyafetlerde yedekler biraz öne geçiyor. Bir de gideceğiniz yere (otel, yazlık) ve şehre göre listeyi oluşturmalısınız.

Valiz hazırlamadan önce 2 şey yapıyorum: 1) Kurumsal hayattan miras kalan Excel’e 2 hafta öncesinden valiz listesini çıkarmak. Böylece unuttuğum bir şey kalmıyor, kalsa da valiz kapanana kadar hatırlıyorum. 2) www.accureweather.com sitesinden hava durumuna bakmak. Kasım’da evlenen biri olarak aylar öncesinden her şeyi doğru planlamamı sağlayan bir siteydi (Ve evet, düğünde yağmur/kar yağmamıştı). Oteli araştırmayı valiz öncesine bırakmadan bebekli hayatın koşullarına göre seçiyoruz.

Kıyafet

Gideceğimiz tarihte yağmur görünmediğinden güneşe odaklı liste yaptım: Her güne 2-3 tane beyaz body (artık renkli body kullanmıyorum), 2-3 tane tişört, 2 şort yeterli olacak. Ayrıca her ihtimale karşı 2 eşofman altı ve hırka da ekliyorum çünkü annelik eşittir evham 🙂  Salopetle çok rahat ediyor, 2-3 tane salopet olmazsa olmazım. Yolculuk ve akşamları için 2-3 çorap, duş için bornoz havlu, 3 tane çok amaçlı müslin örtü, 1 tane müslin panço (deniz çıkışı için), 1 terlikle valizin yarısını doluyor.

Deniz Ürünleri

Geçen sene hem kolluk hem simit götürdük. Simit ben ve Onur için büyük kolaylık olsa da Celil Ediz rahat edemedi ve hep kolluk istedi. Kolluğun markası Myminibaby. Fiyatı pahalı görünse de sağlamlığı ve uzun süre kullanacağını düşünerek mantıklı bir yatırıma dönüşüyor. İlla simit kullanmak isterseniz de Swimtrainer markasını öneririm.

Slipstop ile geçen sene çok rahat etti. Hatta otelin içinde bile ayakkabı veya terlik kullanmaya gerek kalmadı. Bez olarak Huggies Little Swimmers bez mayo kullandı, bu sene Prima aldım (çünkü geçen sene Prima görmemiştim, günlükte Prima kullanıyor). Denizde/havuzda sadece bezle veya çıplak olarak bebeğin sokulmasını doğru bulmuyorum. Hem mikrop kapma riski artıyor hem de her an herkesin kolaylıkla fotoğraf çekebileceği bir çağda içime sinmiyor. Mayoları geçen sene LCW’den almıştım. Bu sene Mothercare’den 2 tane aldık. Yedek olarak gene LCW’yi tercih ettim. Kıbrıs’ta gerek kalmamıştı ama Antalya sıcağı ve güneşi için arkadaşımın önerisiyle LCW’den üst mayo aldım. Kullanacağını sanmıyorum ama deneyeceğim. Güneş kremi markası Trukid. Geçen sene çok araştırdım ve memnun kaldım.

Valize şapka koyacağım ama kullanmayacağını biliyorum. Doğduğundan beri hiç sevmedi.

Geçen sene tavsiye üzerine Imaginarium markasından plaj çantası aldım. Kumaş olmadığı için kuruma derdi yok. Tahminden daha büyük olduğundan ne koyarsanız alıyor. Ömürlük denecek kadar sağlam. Valize katlayarak çok rahat sığıyor, yer kaplamıyor. Çocuklu aileler için ideal bir ürün.

Plaj Çantası

Myminibaby kolluklar + Slipstop deniz ayakkabısı + Müslin panço + LCW şort mayo (2017)

Oyuncak

Geçen sene tahminimden daha fazla oyuncak oynadı otel odasında. Bu sene odayı daha büyük seçerek Celil Ediz’e oyun alanı yaratmayı planladık. Yükte hafif, Celil Ediz’in gözünden pahada ağır oyuncakları (yani arabalarını) valize ekleyeceğim. Çok yer kaplandığından kova takımını taşımayı sevmiyorum ama el mecbur, çok seviyor 🙂

Bakım/Temizlik/İlaç

Bu bölüm genelde çoğu kullanılmayacak ama anne baba yüreğini rahatlatacak şeylerden oluşuyor: Her güne yetecek kadar bez sayısı + yedekler, kirli bezler için poşet, bolca ıslak mendil, havlu kağıt, şampuan, banyo süngeri, diş fırçası, tırnak makası (kesip gitseniz bile suda inanılmaz çabuk uzuyor), yedek poşetler, öksürük şurubu, ateş düşürücü şurup, ateş ölçer, yara için antiseptik krem, morluklar için krem, sinek böcek sokmaları için merhem, yara bandı, burun aspiratör seti, pamuklu çubuk ve pişik kremi. İlaçların hiçbirini kullanmama temennisi ile koysak da hepsi şart.

Beslenme

Bu liste gideceğiniz yere/otele göre değişebilir. Geçen sene Kıbrıs’ta hiç sorun yaşamamıştık çünkü otel bebekler için yenecek menü çıkarıyordu. Bu sene de aynı paralelde otel seçtik. O yüzden yanıma suluk dışında bir şey almayacağım. Zaten Celil Ediz de sağ olsun bu aralar meyve dışında hiçbir şey yemeyerek işimi kolaylaştırıyor!

Uyku

Oteli seçerken bebek dostu otel olup olmadığına, park yatak verip vermediğine baktık. Geçen sene park yatakta uyudu, bu sene de hedefimiz park yatak. Valize 5 tane Nunu yani uyku arkadaşı koyacağım, bir de yastık. Otellerde verilen yastık ya yüksek olur ya da pamuk olmaz diye içime sinmiyor.

Yolculuk

Celil Ediz yolda kusan bir bebek olduğu için gidiş dönüş uçak saatlerini erkene aldık. Uykudan mahrum kalsak da aç ya da yarı aç olarak uçak macerasını tamamlayabiliyoruz. Yolda oyalanması için daha önce görmediği kitapları/oyuncakları çantaya atıyorum. Yeni oyuncaklar ilgisini çekerken oyalanma süresi de uzuyor. Uçak havalanırken ve inerken kulakları tıkanmasın diye hava alanından limonata alıp içiriyorum. Kritik anlarda sevmediğim yiyecek/içecekleri kullanmak zorunda kalıyoruz.

Geçen sene yeni yürümeye başladığı için baston araba götürmüştük. Bu bir yıl içinde baston arabaya binme sayısı iki elin parmağını geçmediğinden götürmeyeceğiz. Hareketli bebek, ne yapalım oturmuyor 🙂

Bebekle tatil kolay mı? Hayır, bence değil ama ailecek tatil yapmak çok keyifli. O uyurken odaya hapsolmayı göze alarak şafak sayıyorum.

Herkese iyi tatiller, bol eğlenceler 🙂

Yazar hakkında

sinemaseveranne

Yorum Bırak