Not Found

The requested URL index.php was not found on this server.


Apache/2.2.22 (Linux) Server at Port 80
1 2 Yaş Doktor Kontrolü - Sinemasever Anne
Beslenme Diş Çıkarma Doktor Kontrolü Eğitim Eğlence Ek Gıda Oyuncak Oyuncak Sağlık Tuvalet

2 Yaş Doktor Kontrolü

2 Yaş Doktor Kontrolü

Koskoca 2 seneyi devirip doktor kontrolü için hastanenin yolunu tuttuk ve bu sefer ilk kez Celil Ediz hasta olmadan gittik. Çok şükür her şey yolunda çıktı. 2 yaş ve sonrası için önemli bilgi edindim. Bunları da bölümler halinde aşağıdaki gibi sizlerle paylaşmak istiyorum.

BESLENME:

Boyu ortalamanın bir tık üstünde, kilosu ise ortalamada ilerliyor. Aile büyüklerinin tabiriyle Celil Ediz “zayıf” bir bebek. Zaten 3,6 kg doğdu, hiçbir zaman da şişman kategorisine girmedi. Nişasta bazlı ek gıdayla, beyaz unla, şekerle de büyütmediğim için kof kilosu hiç olmadı. Doktor ise sağlıklı olduğunu sürekli vurguluyor. Sebze yeme oranının azalması ve yemek seçmesi bana sorun yaşattığı için birkaç öneri almak istedim. Doktor da boy uzarken kilo sabit kalıyorsa ya da daha az artıyorsa protein ağırlıklı besleniyor olmalı dedi (evet doğru). Yemek olarak makarna ve erişte vermemin hiçbir sakıncası olmadığını, hatta nişasta ağırlıklı olduğu için fazla kalorinin de iyi geleceğini söyledi. Makarnayı düdük makarna seçip blendırdan geçirdiğim sebzelerle o makarnayı pişirmemi önerdi. Böylece sebzeler düdük makarnanın içine girecek, Celil Ediz de çaktırmadan sebze yiyecek. Deneyeceğiz, bakalım. Ayrıca kalori alması için patatesi de ön plana çıkarabileceğimi söyledi. Eğer bolca meyve yiyorsa sebze reddini çok kafama takmamam gerekiyormuş. Meyve eşittir doğal da olsa şeker ama her meyveden aldığı gıda farklı olduğu için sebze kadar faydası varmış. Sebze boşluğunu şimdilik patates, kabak ile kapatmaya çalışıyorum.

Malum, oyun grubuna başlayalı tam 1 ay oldu. Haftada 3 gün 2’şer saat okula gidiyor. Elbette burun akıntıları, kuru öksürük de baş gösterdi. Okula başlamasını tasvip etmese de balık yağı ve propolis tüketimiyle ilgili şunları aktardı: Balık yağını kesinlikle önermiyor, “Son karar ebeveynin” diyor. Sebebi ise hemen hepsinde ağır metal olduğuna dair bilimsel çalışmalar olmasıdır. Araştırmacı bir doktor olduğunu 1,5 yıldır gördüğüm için fikrine saygı duyuyor ve inanıyorum. Propoliste ise marka önerisi vermeden okula gittiği günler (3 gün) kullanabileceğini söyledi. Faydası da olurmuş.

DİL GELİŞİMİ:

Celil Ediz okula başladığından beri söylediği kelime sayısını epey artırdı. Net bir sayı vermek elbette mümkün değil ve kıyaslamak adına da doğru bulmuyorum. Ama iki kelimeli cümleler okulla beraber başladı. Hemen her gün yeni kelimeler söylüyor. Onur’la beraber bir karar aldık, artık telefondan Youtube izletmiyoruz. İlk birkaç gün epey direndi, mızmızlandı ama şu an istemiyor. Hatta doktor kontrolünde tartınmayı reddedip epey ağladı. O arada eline telefon verdik, istemedi 🙂 Bunun da konuşmayı ilerletmesinde önemli rol oynadığı aşikar. Televizyon zaten çok yoktu ama daha dikkatli olmaya başladık.

2 yaş için şu kadar kelime/cümle sayısı olmalı diye bir şey yokmuş, artık her an bir patlama yaşayıp konuşmayı sökebilirmiş.

OYUN-OYUNCAK:

Okulla beraber kendi kendine oyun oynama süresi arttı. Hatta kendince oyunlar kurup bunu sürdürebiliyor. Doktoru da bu yaşlar için manyetik olan (buzdolabı/bulaşık makinesine yapışan) yap bozlardan önerdi. Instagramda/internette yazınca zaten tek marka çıkıyor. Ayrıca ahşap küp yap bozlardan önerdi. Bu ikisi de problem çözme, birleştirme, bütün oluşturma becerilerini geliştirirmiş. Merak edeniniz olursa Instagram’dan bana mesaj atabilirsiniz.

Henüz oyuncak paylaşımı için erkenmiş. Okulda bunla ilgili sıkıntı yaşayabileceğini söyledi.

YASTIK KULLANIMI:

Birçok uzman bilimsel açıklamaları da öne sürerek bebeklerin 2 yaşından önce yastık kullanmamaları gerektiğini savunuyor. Bunlarla ilgili görseller gerek sosyal medyada gerek internette bolca mevcut. Sebepleri de mantıklı geliyor: 1) Bu yaş sürecinde solunum yolu başlangıcının bulunduğu boyun kısadır. Bu nedenle bebekler yetişkinler gibi yastığa ihtiyaç duymazlar. 2) Özellikle ilk bir sene boğulma riski nedeniyle yastık tehlikeli olabilir. 3) Yeni doğanın boyun kasları ve omurilik gelişimi için de yastık zararlıdır. Bizler yastıkla büyüdük, bir sorun olmadı ama bu hiç yaşanmayacağı anlamına gelmiyor. Ben de Celil Ediz’de hiç kullanmadım. 2 yaş bittiği için kullanabilir mi diye sordum. Artık sakınca görmediğini belirtti. Gerçi Celil Ediz sabit yatmıyor, yatağı tavaf ediyor ama bir yerden başlamak lazım. En kısa sürede ince ve hafif bir pamuk yastık alıp deneyeceğim.

DİŞ – GÖZ – BEZ BIRAKMA:

Arkadaki azı dişler hafiften yoklamaya başlamış. Korku dolu gözlerle bekliyorum çıkmasını çünkü azılardan çok çektik 🙁 Diş muayenesi için 3 yaşın uygun olduğunu söyledi. Artık diş fırçası kullanması gerektiğini de vurguladı. Zaten diş fırçası vardı ama günübirlik kullanmıyorduk, artık düzene sokacağım. Diş macunu sordum. Şu an için gerek olmadığını ama kullanacaksam da bitkisel (yuttuğunda sorun yaratmayacak) diş macunlarından almamı belirtti.

Göz içinse 2 yaşa girdiğinde mutlaka kontrol gerektiğini söyledi. Zaten aile hekimi de aynı uyarıda bulunmuştu. Yeni doğduğunda ciddi oranda çapak problemi yaşadığı için 1 kez götürmüştük. Şimdi tekrar randevu alma zamanı geldi.

Yaz aylarında bez bırakma çalışmalarına başlayabileceğimi söyledi (hedef 2,5 yaş olarak). Şu an kakayı yaptıktan sonra söylüyor ama onun dışında bir gelişme yok. Açıkçası acele edip bebeğin de kendimin de psikolojisini bozmak istemiyorum. Benim hedefim şimdilik 3 yaş, bakalım Celil Ediz yaza kadar bir gelişme gösterip, sinyalleri verecek mi?

Bir sonraki kontrolü 3 ay sonraya istedi. Umarım o zamana kadar tekrar hastane yolunu tutmayız. Tüm bebeklere sağlıklı günler dilerim 🙂

Yazar hakkında

sinemaseveranne

Yorum Bırak