Aktivite Alışveriş Beslenme Diş Çıkarma Eğlence Ek Gıda Giyim Sağlık

14. Ay Doktor Kontrolü

14. Ay Doktor Kontrolü

Celil Ediz 12. ayda zatürre aşısı olmadığı için ara kontrole gitmesi gerekti. Doktoru tüm aşıların bir arada yapılmasını istemiyor; zira zatürre de pek kolay bir aşı değil. Celil Ediz, aşı sonrası 1-2 gün ciddi huzursuzluk yaşadı ama ateşlenmedi. Neyse ki çok gözyaşı dökmeden bir aşıyı daha hallettik.

Boyu şu an için normalin üzerinde gidiyor. Sanırım bolca tükettiği peynir, yoğurt, süt ve yumurta etkisini gösteriyor çünkü genlerinin selvi boylu al yazmalı olduğunu söyleyemem 🙂 Lakin son bir aydır aşırı iştahsız ve bu da kilo alımını yavaşlatıyor. Doktor kilosunun normal olduğunu söylese de anne yüreği ve etrafın sürekli “Bu bebek zayıfladı” diye kinayeli laflar sokması insanı mutsuz ediyor. 13-14 aylık bir bebeğin (erkek kız ayrımı var mı bilmiyorum) ayda 150-300 gr alması gerekiyormuş. Celil de bu sınır arasında zaten.

Hala 10 dişi var, alt azı dişleri aşırı şekilde kabardı ama çıkamıyor henüz. Zaten durup dururken ağlıyor, su içmiyor, eli ve başı sürekli ateşli ama ateşi ölçünce hep 36’da. Doktor bu dönemde istese de çiğneyemeyeceğini bu yüzden zorlamamam gerektiğini söyledi. O azılar çıkana kadar sebze ve ete itiraz ederse yandım 🙁 Sabah kahvaltısı, meyve, süt ve tahıllı mama dışında asla yediremiyorum. Sabır, annenin göbek adı zaten.

Gece beslenmesi gerek olmadığı söylense de hala bırakmadım çünkü gündüz yemiyor, bari gece beslensin istiyorum.

Bu aralar ayakta daha çok duruyor, hafif adımlar atıyor. Onur da onla top oynuyor, gol attırıyor. Hafiften hevese geldi ama hala yürümüyor 🙂 Doktoru ilk adım ayakkabısı almamızı istedi, aldık. Ayakkabı özellikleriyle ilgili araştırma yapmıştım ama araştırmalar ve doktorun önerisi kafa karıştırıcı oldu. O yüzden uzmanlara bırakarak bu detaylı konudan elimi çekiyorum.

Oyun konusunda hayvan sesleri öncelikli geliyor. Bir de organlarımızı tanıtmak ve göstermek gerekiyormuş. Ben burun ve gözle başladım. Hayvanlarda da kuş, köpek, karga.

Her gün en az 1 saat dışarıda gezdirdiğim için Devit’i bıraktım. Artık hiçbir ilaç veya takviye kullanmıyor. Gezdirirken de güneşlenmesi için çorapları çıkarıyorum.

Artık 18. aya kadar doktor kontrolü yokmuş. Umarım hastalanmaz da doktoru görmeyiz.

Tüm bebeklere sağlıklı ve mutlu günler 🙂

Yazar hakkında

sinemaseveranne

Yorum Bırak