Aktivite Beslenme Diş Çıkarma Eğlence Ek Gıda Oyuncak Sağlık

10. Ay Doktor Kontrolü

10. Ay Doktor Kontrolü

10. Ay Doktor Kontrolü

Yazılarımı takip ediyorsanız neden 9. ay kontrolünü yazmadığımı merak edebilirsiniz. Celil Ediz’in doktoru, 7. aydan itibaren aşısı olmadığı aylarda ve göze çarpan bir hastalık/sıkıntı olmadığı sürece aylık kontrolleri iki ayda bire çıkardı. Çok şükür sağlığı ve gelişimi yerinde olduğu için 10. ayda kontrole götürmemiz yeterli oldu.

Celil Ediz 7. ay itibariyle 5-6 haftada 6 diş çıkardı ve süreci tamamladı. Azı dişleri 14. Aydan sonra çıkabilirmiş ama diş konusunda hızlı ilerlediğinden daha erken de görebilirmişiz.

4-5 gündür ateş, kuru öksürük ve balgamlı kusma yaşıyordu. Öksürük şurubu ve az miktarda ateş düşürücü şurupla durumu idare ediyordum. Burun tıkanıklığı ve boğazda pembeleşme varmış. Reçeteyle aldığım ilaçları doğru kullandığım için iş büyümeden engellemişim.

Boy, kilo, kafa ölçüsü kendi ay grubuna göre biraz daha fazlaymış.

Emekleme ve sıralama son hız (!) devam ediyor. Bir ayağı yürümeye hazır, diğeri hala yan yan duruyormuş 🙂 Önden ittirmeli yürüteçleri sordum. Faydalı ama Celil Ediz için daha zaman olduğunu vurguladı.

Yürüme Arkadaşı

Yürüme Arkadaşı

Celil Ediz’e aldığım zeka kartları, eğitim setleri sürekli ağızda olduğu için biraz moralim bozuluyordu. Bu bebek neden ilgilenmiyor diye endişe ettiğim de olmuştu. 2 yaşına kadar her şeyi ağza götürmesi normalmiş. Bir de eğitim setlerine başladığım için hafif bir fırça yedim; doktora göre henüz erken ve gereksizmiş. 2 aydır az ilgilense de ben devam edeceğim. Olduğu kadar, olmadığı kader!

Doktoru çocuk nörolojisinde de uzman olduğu için oyuncaklar konusunda beni çok güzel yönlendiriyor. Oynattığım oyuncaklardan bahsederken mandalın elini sıkıştırmadığı sürece gayet faydalı olduğunu anlattı. Hem çeşit çeşit renkler, hem gündelik hayatta kullanılan bir eşya hem de tedariği kolay. Bebeklerin kontrol altında mandalla oynamasını tavsiye etti. Çok fazla oyuncağa karşı. İç içe geçen kaplar, bez kitaplar, basit oyuncakların şu an için yeterli olacağını belirtiyor.

2 ay sonra doğum günü olduğu için işaret parmağımla bir demeyi öğretmemi istedi. Hem doğum günü sonrası yaşı sorulduğunda cevap vermesi, hem de yavaş yavaş komut almayı öğrenmesi için faydalıymış.

“Baş baş”, “Tel sarar oğlum tel sarar”, “Ce ee” lere devam. Celil Ediz sadece “Ce ee”ye yanıt verip kendisi de yapıyor. Her sabah Onur’u “Baş baş”lasak da o, kapıyla ilgilenmeyi tercih ediyor. Gene de yılmadan devam etmeliymiş.

Demir ilacı konusunda çelişkideyim. Araştırdığımda bazı uzmanlar demire devam diyor, bazıları tahlil yapmadan vermeyin diyor. Yazım fikir verir de o yönde ilerlersiniz diye detayı yazmak istemiyorum. Annelik içgüdüsü bilimle çakışıp duruyor, hadi bakalım 🙂 Yalnız şunu biliyorum ki bende de çok demir eksikliği çıkar. Ergenlikten beri yaşıyorum ve belli dönemlerde doktor kontrolünde demir takviyesi alıyorum.

Aşı süreci doktordan doktora değişiyor. Özellikle ilk 6 aydan sonra doktorlar çeşitli araştırmalar ve Avrupa’daki gelişmeleri takip edip ebeveynleri yönlendiriyorlar. Bu nedenle her ay şu aşısı yapıldı diye yazmayı doğru bulmuyorum. Kızamık ve menenjiti henüz yaptırmadık; o kadar 🙂

Reflüsü hala geçmediği için formül sütüne kattığım kıvam artırıcıya devam ediyorum.

Hastalığı esnasında (ateş, kuru öksürük vs) aile büyüklerinin tüm ısrarlarına rağmen nane limonu tüketmesini istemedim. Doktoru ise zararı olmayacağını söyledi; tabi bebeğe göre dozunda olmalı. Ayrıca ıhlamuru da içebileceğini söyledi. Gönlüm ıhlamurdan yana! Ben yanlış bir şey vermeyeyim de varsın eksik olsun.

Ek gıdada ise artık 10 ayı tamamladığı için bizim yediğimiz yiyeceklere yavaş yavaş başlayabilirmiş. Ama içinde tuz ve salça asla olmamalı! Biz tuzsuz/salçasız yemek yiyor muyuz? Hayır.

Domates, nar, çilek, kivi hala yasak.

Baharatları çok merak ediyordum. Daha zamanı olup başlamamamın iyi olacağını belirtti.

Kısmetse bir sonraki kontrolü 12. ayda olacak. O zamana kadar doktor kontrolleri için görüşmek üzere 🙂

Yazar hakkında

sinemaseveranne

Yorum Bırak