Oyuncak Sağlık

Oyuncak Temizliği – Pelüş Oyuncaklar

Pelüş Oyuncak Temizliği

Pelüş Oyuncak Temizliği

Oyuncak temizliği hem gerekli, hem de meşakkatli bir iş. Temizlemeseniz içiniz rahat etmez, temizleseniz iki dakika sonra tekrar pislenir! Daha önceki yazımda plastik ve pilleri olmayan oyuncakları nasıl yıkadığımı yazmıştım. Sıra pelüş oyuncaklara geldi.

Öncelikle TDK’ya uyarak peluş değil pelüş diye yazıyorum yoksa günlük hayatta peluş devam ediyor 🙂 9 aylık anne olsam da acemilik devam ediyor. Bu nedenle oyuncaklar nasıl yıkanır diye sordum soruşturdum, internette dolandım. Aklıma yatan şekilde denedim.

Celil Ediz’e çok pelüş oyuncak almadım. Odasını görseniz, neredeyse hiç pelüş yok. Oyuncaklar genelde her odadaki sepette ve park yatağında bulunuyor.

Pelüş Oyuncakları Yıkama

Pelüş Oyuncakları Yıkama

Pelüşleri elde yıkamak, bekletmek sorun değil de kurutması zor olur diye çamaşır makinesini tercih ettim. Çamaşırları için toz deterjan kullanıyorum ama pelüş için sıvı deterjan tercih ettim.

Bazı anneler oyuncakları makinede tek olarak yıkıyor(muş), bazıları da bebek çamaşırlarıyla beraber. Ben tek başına yıkamayı tercih ettim. Oyuncakları (yıkama talimatını kontrol edip) çamaşır torbasına koydum ve 15 dakikalık kısa programda 1 yemek kaşığı civarında sıvı deterjanla yıkadım. Sonrasında 2 kez durulama yaptım. Celil Ediz’in çamaşırlarında hala yumuşatıcı kullanmıyorum. Oyuncaklarında özellikle kullanılmaması gerektiği belirtiliyor çünkü bebekler sürekli ağızlarına alıyorlar.

Durulama bittiğinde ise çamaşırlığa serip kurutuyorum. Tertemiz oluyor. Tabi reflü bir bebeğiniz varsa oyuncağı önüne koyduğunuz an tekrar pisletiyor. Fotoğraftaki penguenin temiz kalma süresi 2 dakika sürdü 🙂

Yazar hakkında

sinemaseveranne

Yorum Bırak