Diş Çıkarma Eğitim Kolik Sağlık Uyku

Uyku Eğitimi Sonrası Hayat

Celil Ediz Gündüz Uykusunda

Celil Ediz Gündüz Uykusunda

Celil Ediz’in kolik bir bebek olması nedeniyle ilk 4 ayımız kabus gibi geçti. Böyle yazınca annemin sözleri kulağımda çınlıyor “Sağlıklı sıhhatli, toparlar kızım”. Şükrümden hiç vazgeçmedim ama konu o değildi 🙂 www.bebekveuyku.com Sinem Hanım’dan destek alarak 5. ayında uyku eğitimi verdik. Sonuç: Her gün Sinem Hanım’a dua ediyorum. Uyku eğitimiyle ilgili yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Herkesin aklında benzer sorular var, sıklıkla sosyal medyadan da geliyor: Uyku eğitiminden sonra hayat nasıl? Aradan 4 ay geçti, bir kere bile eğitimi bozmadım. Kucağımda/ayağımda sallamadım, ninni söylemedim, beyaz gürültü (bizdeki aspiratör sesiydi) kullanmadım. Tek desteğim uyku arkadaşı olan kuklaydı.

Celil Ediz bu dönemde ateşlendi, diş çıkardı, reflüsü nedeniyle sürekli kusmaya devam etti, emekledi, hatta az az sıralamaya başladı, kendi yatağı dışında uyumak zorunda kaldı, uyku saati arabada denk geldi. Bu dönemlerde neler yaptım ve uykusu nasıl devam etti?

 • 7. ayı itibariyle 5 haftada 5 diş çıkardı, ay bitmeden emeklemeye başladı. Haliyle sancılı bir dönem geçirdi. Ne yaşadığını anlamadığından sürekli mızıklandı, ağladı, huysuzlandı. Zaten kucak bebeği olan Celil Ediz, koala misali bana yapıştı. Hiç itiraz etmedim, sarıp sarmaladım. Gündüz uykusu bazen 30 dakikaya kadar indi. Uykuya dalarken bolca ağladı. Uyku geçişinde katılıp ağladığında kucağıma alıp sakinleştirdim ama sadece “şşş” diyerek. Konuşmadım, ninni söylemedim. Sakinleşince kucağımda uyumasına izin vermeden tekrar yatırdım.
 • Gece uykularında bazen uyanıp konuşuyor, biz yanına gitmeyince tekrar sızıyor. Geceleri dışarıdan ses geldiğinde, rüya gördüğünde veya bilmediğimiz bir sebepten uyanıp birkaç dakika ağlıyor (ama katılmıyor). Tetikte olup dinliyoruz, yanına gitmeyince kendi kendine sakinleşip tekrar uyuyor.
 • Uyku arkadaşını çok seviyor. O kadar sarılarak uyuyor ki fotoğraflarını çekiyorum. Büyüyünce göstereceğim. Hatta uyku arkadaşı yataktan düşünce uyumuyor, hıçkıra hıçkıra ağlıyor. Birkaç deneme yaptım. En sonunda gayet ucuz bir fiyata bulduğum kuklayı sevdi. Denemekten vazgeçmeyin, bebeğinize uygun bir uyku arkadaşı mutlaka vardır.
 • Yaz aylarında gezdirsek de uyku eğitimi ve devamı kışa denk gelince dışarı çıkmayı biraz frenledim. Sebeplerinin başında reflüsü nedeniyle sürekli kusması geliyor. Ayrıca kolik olmasını verdiği “hassasiyet” hala devam ediyor. Anneanne ve babaanne dışında farklı evlere çok gitmiyorum. Büyük annelerin evlerine daha önceki yazılarımdan birinde belirttiğim gibi park yatak aldım. Evindeki konforu olmasa da düzeni bozmamış oluyoruz. Hem güvenli, hem ona özel bir alan yarattık.
 • Doğduğu günden beri arabadan nefret ediyor. Bin türlü yol denedim, nafile. Zaten 9 aydır tek başına araç kullanamıyorum çünkü arkada tek başına durmuyor. Kucağıma almaktan da korkuyorum, çok tehlikeli. Bu nedenle arabada uyumayı yok denecek kadar az deneyimledik. Bu uyku eğitimiyle alakalı değil, Celil Ediz’le alakalı tabi 🙂
 • Hastalansa da, ateşi çıksa da, yorgun olsa da gece uykularında büyük sorun yaşamadım. Uyanır ağlar, geri uyur. En fazla su içirip sakinleştiriyoruz. Birkaç kez de mama yedirerek sakinleştirdik. Doğru bir yol olmasa da çaresizlik nedir, yaşayan bilir. Gece tekrar uyuyabilse de gündüz asla tekrar uykuya dalmıyor. Bu da anne sabrını kuvvetlendiriyor.

sleepy

 • “Uykuya dalarken hala ağlıyor mu?” Bazen evet, bazen hayır. Akşam uykusunda babasıyla oynamaya doyduysa ağlamaz. Hatta yatağına koyup daha kapıya ulaşmadan arkasını döner. Ama evde biri varsa, babasına doymadıysa veya bizle zaman geçirmek istediği halde uykusuna yenik düşüyorsa ağlıyor. Çok sürmüyor. Gündüz uykularında ise şansa kalmış. Bazen hemen arkasına dönüyor, bazen arkamdan ağlıyor, bazen dakikalarca konuşup öyle sızıyor. Zaten sorun hep gündüz uykusundaydı. Artık yatakta ayağa kalktığı için süreç biraz daha zorlandı. Sinem Hanım’la eğitimi bitirirken bu gibi zorlukları yaşayacağımı önceden belirtmişti. Yapmam gereken tek şeyin sabretmek olduğunu vurguladığı için kuralları hala bozmuyorum.
 • Uyku ritüellerini bozmadım. Kış nedeniyle her gün duş yaptırmıyorum. O yüzden ritüellerden duşu çıkardım. Ama yatmadan önce perdeyi beraber kapatma, İstanbul’a el sallayıp veda etme, uyku öncesi cümlelerimizi kurmayı ihmal etmiyorum. Uykusu geldiğinden emin olmak için o cümleleri bazen soruyorum, duyunca gülüyorsa hemen yatağa götürüyorum. Akşam da uyku tulumunu giydirirken uyku vakti geldiğini anlıyor artık.
 • “Uyku saatleri değişiyor mu? Hangi saatlerde uyuyor?”  Akşam uykusu pek değişmiyor. Bunu belirleyen biz değil, kendisi. Doğduğundan beri 19:00-19:30 arası uyumak istiyor. Nadiren 20:00’yi görmüşüzdür. Tabi Celil Ediz’i bu hale getirene kadar az uğraşmadık. Gece gündüz ayrımını yapsın diye akşam evde ışık yakmadık, gündüz perdeleri açtık. Öyle öyle hava kararınca vücudu da uyku sinyallerini aldı. Hatta İstanbul’daki meşhur elektrik kesintisinde çok gerildi. Uykusu yok ama hava karanlık 🙂
 • Gündüz uyku saatleri diye bir şey yok. Eğitim döneminde (ayı gereği) gündüz 3 uyku toplam 180 dakika uyuması gerekiyordu. Sinem Hanım, 9 aylık olduktan sonra 2’ye inebileceğini söylemişti. Celil Ediz’in uykuları 8 aylıkken ikiye indi. Nadiren 3 defa uyuyor. Süre de haliyle kısaldı. Saatlerine gelince, artık sinyalleri daha net veriyor. Sabah uyandıktan sonra 2-2,5 saat sonra ilk uykuya dalıyor. İkinci uykusu ise ilk uykudan uyandıktan 3 saat sonraya denk geliyor. Bu düzeni tavsiye etmiyorum çünkü uzman değilim. Sadece yaşadığımı yazıyorum. Her bebeğin düzeni farklıdır, bunu oturtmamıza Sinem Hanım yardım etti, uzman olan o.
 • Celil Ediz 2 aylık olana kadar anneanne hevesiyle aldığımız beşikte uyudu. 2 aydan sonra direk kendi yatağına yatırdık. Yani yatağımızda şimdiye kadar hiç yatmadı. Çevremizden çok uyarı aldık ve bunları kulak ardı etmedik. Yeni doğum yapacak/yapanlar anne babalar da bu tavsiyeyi dikkate alsın lütfen. Sonra ayırması çok zor oluyor(muş).
 • Celil Ediz’de uyku eğitimi nedeniyle yalnızlık/terk edilme korkusu, güvensizlik oldu mu, olur mu? Bu da çok sık soruluyor bana, hatta karşı çıkanlar oluyor eğitime. Cevabını ben de bilmiyorum. Yaşadıklarımdan anladığım kadarıyla Celil Ediz’de değişimler şöyle oldu:

sleepy1

 1. Eğitim sonrası daha çok uyuduğu için mutlu, huzurlu oldu.
 2. Uyku vaktini ben değil o belirliyor. Tabi ki ben de bu konuda tecrübe edindim.
 3. Yatağa koyunca odadan çıkıyorum. Uyuyana kadar kendi kendine kalıyor. Bazen konuşuyor, bazen uyku arkadaşıyla oynuyor. Bu zaman dilimi 1 dakika da oluyor 15 dakika da oluyor. Uykudan uyanınca eğer ağlamıyorsa ben yataktan alana kadar 15-20 dakika kadar kendi kendine oyalanıyor. Bir bebeğin kendi kendine oyalanması sağlıklı bir şey. İleride tek başına oyun oynamaya daha kolay geçiş yapacak diye ümit ediyorum.
 4. Bir değişiklik de anne/babaya gelsin! Bel ağrım azaldı, o uykuya dalarken ya da uyandığında tek başına kaldığı yarım saatte dünyanın işini yapabiliyorum! Bazen yemeğini bile hazırlıyorum. Üstelik beyaz gürültü sesini duymaktan kurtuldum. Eşimle daha çok zaman geçirebiliyorum. Gece daha rahat uyuyoruz. Anne/babanın da psikolojisi düzeldi. Celil Ediz eskisi gibi ağlamıyor, biz de vicdan azabı çekmiyoruz.

Uyku eğitimi bizim evde çok işe yaradı. Celil Ediz mutlu, biz mutlu 🙂

Yazar hakkında

sinemaseveranne

7 Yorum Var

 • Ne mutlu 👏👏👏 biz henüz eğitimin ikinci günündeyiz. Yazılarınız bemi inanılmaz motive etti. Dilerim bizim için de olumlu sonuçlanır 🙏

  • Umarım her şey yolunda gider 🙂 Celil Ediz şimdi 15,5 aylık ve eğitimi 1-2 günlük hastalık dışında hiç bozulmadı. Hatta uyku saatlerinde odasına götürürken kucağımdan yatağına atlıyor. Darısı başınıza. Yazılarımın da işe yaramasına çok sevindim. Teşekkür ederim okuduğunuz için 🙂

 • Merhabalar benim kizim da 16 aylik suanda.acaba siz sabah kacta kaldiriyor ve ogle uykularini saat kacta yapiyorsunuz.birde aksam hala 7.30ta uyuyormu

  • Merhaba, Celil Ediz de haftaya 16 aylık olacak 🙂 Sabah 07:00-08:00 arası uyanıyor. 14 aylıkken tek gündüz uykusuna geçti, 12:30’da yatıyor. Keyfine göre 2-3 saat uyuyor. Akşam da 20:00-20:30 arası yatıyor. Gün ışığı nedeniyle akşam eskisi kadar erken yatmıyor.

 • Merhaba sinemaseveranne. Uyku eğitimi vermiş annelerin yazılarını o kadar araştırıp okumama rağmen senin yazını nedense farketmemişim. Öncelikle bebeğinle edindiğiniz tecrübeleri bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim. Ben de bebegime uyku eğitimi verdim (hiçbir destek almadan) ama gündüz uykuları bir türlü uzamıyor. Baslarda epey emek verip uzatmıştım fakat üç gündür 30 dakikalık uykular uyuyor. Dolayısıyla gece yatış saati de kaydı. Bir önerin var mı veya başından böyle birşey geçti mi?

  • Merhaba, bebeğiniz kaç aylık? Sabah kalkış saati nedir? 30 dakikayı saat kaçta uyuyor? Diş çıkarma, mekan değiştirme, hastalık, aşı gibi etkenler mevcut mu?

 • Merhaba sinemasever anne. Yazınız ne kadar güzel olmuş. Ben bebeğime uyku eğitimi verdim uzman desteğiyle. 3 hafta olmak üzere. Hala sinirle ağlıyor uykuya dalarken ki zaten sorunumuz da buydu ve sorun çözülmedi. Kendimi o kadar suçlu hissediyorum ki anlatamam. Yeter diyorum bazen gir al çocuğu. Acayip bir pişmanlık oluyor şu eğitim yüzünden bazen. Ama sonra nasıl uyutacağım diyorum 🙁 Bir Öneriniz olur mu ? Yanında olsam başını okşasam her şey çok mu kötü olur?

Yorum Bırak